szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 39. hétre sikerült egy közelébe szorítani a koronavírus reprodukciós rátáját, ami a vírus terjedési üteme szempontjából fontos mutató. Ezért egyelőre nincs szükség sem szigorúbb járványügyi intézkedésekre, sem az elektív műtétek elhalasztására – mondta Müller Cecília országos tiszti főorvos.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Egyelőre nincsenek napirenden a szigorúbb járványügyi intézkedések – mondta Müller Cecília országos tiszti főorvos az operatív törzs keddi tájékoztatóján.

A tiszti főorvos előzőleg a járványhelyzet aktuális adatait ismertette, és arról beszélt, hogy az aktív esetek többségének csak enyhe tünetei vannak. Müller Cecília a járvány dinamikájáról is beszélt, ami szerinte kedvezően változott.

Míg az első hullámban a járványgörbe ellaposítása volt a cél, a második hullámban másként alakult. Két olyan hét volt szerinte – a 34–35., illetve a 35–36., amikor megháromszorozódott a pozitív esetek száma, utána azonban lassult az emelkedés mértéke, mostanra a reprodukciós rátát sikerült 1 közeli értékre leszorítani és azon tartani, vagyis egy pozitív ember többnyire csak egy másik embernek adja át a fertőzést.

Erre is hivatkozva vetette el a tervezett elektív műtétek esetleges elhalasztását, amire az RTL Klub Híradója kérdezett rá, és amit a Magyar Orvosi Kamara javasolt hétfőn. A televízió arról is érdeklődött, hogy a gyermekorvosok miért nem vizsgálják meg a gyerekeket személyesen. A tiszti főorvos szerint ha nem koronavírusos esetről van szó, akkor az orvos időpontra be fogja rendelni a vizsgálandó gyerekeket és védőeszközökben látja el.

Karitatív szervezetek adományfogadásának nincsen akadálya – mondta egy másik kérdésre. Szerinte ha 48 órán át pihentetik az adományokat, azok utána kioszthatók, aki pedig megkapja mossa ki 60 fokon a ruhákat.

A Kisalföld a Győri Kórház helyzetére kérdezett rá, ahol több tucat orvos és ápoló van karanténban, mire Müller Cecília a védőeszközöt használatának fontosságáról beszélt, majd közölte, ebben a helyzetben is lehet élni a kirendeléssel.

A munkahelyen, napi 8–10 órán át milyen maszkot használjunk – szólt még egy kérdés, amire úgy válaszolt, hogy az egyszer használatos maszkot 4-5 óráig lehet viselni, textilmaszkból pedig legyen több az érintettnél, és cserélje, ha beleköhög, beletüsszent.

Óriási az egyéni felelősségünk – mondta a társasházi maszkhasználatról és takarításról szóló kérdésre. A közös tereken használjunk maszkot és többször kell fertőtlenítő takarítást végezni a lépcsőházban is – figyelmeztetett.

A tiszti főorvos beszélt a fertőzések életkor szerinti eloszlásáról: az új fertőzések negyede szerinte a 20–29 éves korosztályban észlelhető, a 30–60 éves korosztályban 40 százalékos ez az arány, míg a 60 éven felettieké 15 százalék, amit jónak nevezett.

Országos szinten százezer lakos közül 253 ember igazolt pozitív, Budapesten ez az érték 534, Csongrád-Csanád és Fejér megyékben 280 és 270, Tolnában 120, Békésben 85. Az egész országban jelen van a megbetegedés, ezért továbbra is fontos a maszkviselés, a távolságtartás, a fertőtlenítés, valamint a karanténintézkedések betartása – figyelmeztetett.

Mit tegyünk karantén esetén?

A tiszti főorvos szerint a karanténban lévő ember nem fogadhat látogatókat, orvosával telefonon vegye föl a kapcsolatot, ha külön szobája van, akkor maradjon ott, távolabb a család többi tagjától, ha pedig elhagyja a szobáját, legyen rajta maszk, használja külön a közös helyiségeket, háztartási eszközöket. Azt ajánlotta, hogy ilyen esetben gyűjtsék külön a szennyest és mossák is külön, ha lehet, 60 fok felett, de ha ez nem megoldható, akkor 48 órán át pihentessék külön a ruhákat, ekkor már moshatják együtt a többiekével. A háztartási hulladékot is külön ajánlott kezelni, dupla falú zsákban, egy-két napos pihentetés után ki lehet dobni a kukába.

Kiss Róbert rendőr alezredes arról beszélt, hogy a kormány szerdán tárgyal a szeptember 1-jén a járványhelyzet miatt bevezetett határzár fenntartásáról, hozzátéve, hogy Szlovéniába 2 negatív PCR-teszttel lehet menni.

A tájékoztató végén Kiss Róbert is megválaszolt egy kérdést, ami arra irányult, hogy kit kell értesíteni, ha valaki nem húz maszkot a boltban. A rendőr szerint először fel kell szólítani az illetőt a maszkviselésre vagy az üzlet elhagyására, de ha nem tesz ennek eleget, akkor szólhatnak a rendőrségnek.